blog

Działanie instalacji fotowoltaicznych przez 365 dni

No Comments

Działanie instalacji fotowoltaicznych wielu osobom wydaje się skomplikowane i niezrozumiałe. Pojawia się wiele wątpliwości czy panele słoneczne pracują przez cały rok, czy jedynie latem, gdy w naszym kraju jest najwięcej słonecznych dni. Na szczęście nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać, a dziś przybliżymy Ci działanie instalacji fotowoltaicznej w ciągu roku.

Panele słoneczne – jak działają?

W momencie, gdy do modułów trafiają promienie słoneczne, cała instalacja rusza do pracy i dochodzi do tak zwanego „efektu fotowoltaicznego”, podczas którego w ogniwach fotowoltaicznych powstaje prąd stały. Taka energia przekształcana jest w dalszym procesie w prąd zmienny, którym można zasilać urządzenia elektroniczne w domu. Dochodzi do tego w falowniku (inwerterze), który zmienia prąd stały na zmienny, odpowiadający parametrom energii elektrycznej z sieci publicznej. Instalacja fotowoltaiczna działa więc od wschodu do zachodu słońca, a z energii, którą wytworzy, możesz na bieżąco korzystać w domu. W nocy lub w momencie, gdy Twoje zapotrzebowanie na energię elektryczną jest większe, możesz korzystać z nadwyżek energii, które wyprodukowały dla Ciebie panele podczas słonecznych dni.

Czy panele słoneczne działają zimą?

Jest to pytanie, które bardzo często pada z ust naszych klientów. Mogłoby się w końcu wydawać, że panele słoneczne działają jedynie latem i wiosną, gdy nasłonecznienie jest większe niż zimą czy jesienią. Nie do końca tak jednak jest, a instalacja fotowoltaiczna jest całoroczna i działa niezależnie od pory roku. Oczywiście zimą, gdy dni są bardziej pochmurne, instalacja działa z mniejszą wydajnością niż latem, jednak stale potrafi zaspokoić zapotrzebowanie energetyczne Twojej rodziny.

Panele słoneczne nawet w pochmurne dni potrafią wyłapać promienie słoneczne, które niezbędne są do wytwarzania energii elektrycznej. Co ciekawe, gdy dni są chłodne, fotowoltaika potrafi działać z większą wydajnością niż podczas upałów. Dlaczego tak jest? Ponieważ im mniejsza jest temperatura, tym mniejsze stają się drgania wewnątrz sieci krystalicznej ogniw fotowoltaicznych. Drgania zakłócają wydajne działanie instalacji PV, dlatego im są mniejsze, tym lepiej. Panele słoneczne najlepiej działają w zimne, lecz słoneczne dni, które często zdarzają się w Polsce zimą oraz wczesną wiosną. Podczas upałów drgania wewnątrz sieci się zwiększają, przez co praca instalacja nie jest tak bardzo wydajna, jak podczas chłodnych dni.

Instalacja PV działa przez cały rok, nawet zimą więc nie musisz się martwić o to, że taka inwestycja w naszej szerokości geograficznej jest nieopłacalna – wręcz przeciwnie.

Ciesz się energią ze słońca przez 365 dni w roku

Instalacja PV działa 365 dni w roku i jest odporna na trudne warunki atmosferyczne. Panele montowane są pod odpowiednim kątem, dzięki czemu śnieg, może zsuwać się po modułach i nie zalega na nich, pogarszając tym samym ich wydajności. Wbrew pozorom opady deszczu i silny wiatr również mogą mieć pozytywny wpływ na instalację fotowoltaiczną. Podczas opadów deszczu panele fotowoltaiczne są oczyszczane z zabrudzeń, a podczas silniejszych podmuchów wiatru z powierzchni modułów usuwany jest kurz i piasek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *