blog

Farmy fotowoltaiczne – jak powstają krok po kroku? Przebieg inwestycji

No Comments

Farmy fotowoltaiczne są stosunkowo nowym pomysłem na inwestycje w naszym kraju. Takie instalacje charakteryzują się bardzo dużą mocą i rozbudowanym przebiegiem inwestycji. Jeśli posiadasz dużą, kilkuhektarową działkę, to możesz pomyśleć nad przeznaczeniem gruntu do produkcji energii elektrycznej. W taki sposób staniesz się producentem i dystrybutorem energii elektrycznej do sieci i będziesz zarabiać przez wiele lat.

 

Jak działają farmy fotowoltaiczne?

W skład farm fotowoltaicznych wchodzi kilkaset, a nawet kilka tysięcy paneli słonecznych. W każdym z nich znajdują się ogniwa, w których powstaje energia elektryczna. Takie instalacje budowane są na ziemi, a energia elektryczna, którą wytworzą, trafia wprost do sieci, skąd kierowana jest do jej odbiorców. Działanie farm fotowoltaicznych jest takie samo jak małych instalacji dla gospodarstw domowych, różni je jedynie skala inwestycji.

Farma fotowoltaiczna krok po kroku

Wybór lokalizacji

Podstawą zbudowania farmy fotowoltaicznej jest znalezienie dla niej odpowiedniej lokalizacji. Aby farma działała efektywnie i generowała odpowiednią ilość prądu, musi znaleźć się w dobrze nasłonecznionym miejscu. Grunt, na którym mają znaleźć się panele słoneczne, musi być pozbawiony cienia i zapylenia. Kluczowe jest też znalezienie wystarczająco dużej powierzchni, która pomieści całą instalację. Niezbędny będzie grunt o powierzchni kilku hektarów, który pozwoli na generowanie założonej w projekcie ilości energii. Działka, na której ma zostać zbudowana fama fotowoltaiczna, musi zostać poddana audytowi energetycznemu. Dzięki niemu będziemy wiedzieć, czy inwestycja przyniesie pożądane rezultaty i w jakim czasie zwrócą się koszty.

Projekt

Następnie przechodzimy do sporządzenia stosownej dokumentacji, która umożliwia przyłączenie do zakładu energetycznego. Na podstawie danych, które zawiera dokumentacja, zostaną wydane warunki przyłączenia, które pasują do danej farmy fotowoltaicznej. Przygotujemy dla Ciebie wizualizacje farmy na terenie, który wybrałeś, opis inwestycji, kosztorys i specyfikację urządzeń, które będą wchodzić w skład farmy. Wszystkie te działania są niezbędne do tego, aby przyłączenie do sieci było możliwe.

Warunki przyłączenia

Jeśli chcesz sprzedawać prąd, który wytwarza farma fotowoltaiczna, musisz wiedzieć o tym, że musi ona spełniać kilka warunków. Przede wszystkim musi mieć odpowiednią wielkość. Aby dowiedzieć się, czy możliwe jest przyłączenie farmy do sieci i jakie musi ona spełniać warunki, należy złożyć wniosek w zakładzie energetycznym. W zależności od tego, jaką moc ma mieć fama fotowoltaiczna, ustala się opłaty. Dzielone są one między inwestora, a zakład lub ponosi je jedynie inwestor, jeśli moc farmy przekroczy 5 MW.

Uzyskanie promesy wydania koncesji

Przed rozpoczęciem budowy farmy fotowoltaicznej niezbędne jest uzyskanie promesy wydania koncesji. Dzięki niej możemy spokojnie przystąpić do budowy z pewnością, że otrzymamy koncesje. Wniosek o przyznanie promesy musi zawierać kilkanaście złączników, jednak uwierz nam, że zajmie to niewiele czasu.

Budowa instalacji

Po dopełnieniu wszelkich formalności można przystąpić do budowy farmy fotowoltaicznej. W zależności od wielkości inwestycji może to zająć od kilku do kilkunastu tygodni. Profesjonalna ekipa zajmie się sfinalizowaniem całej inwestycji, abyś w jak najszybszym czasie mógł cieszyć się z własnej farmy fotowoltaicznej. Ostatnim etapem jest uzyskanie koncesji, która pozwala na legalne produkowanie i sprzedaż energii elektrycznej do sieci.

Opłacalność inwestycji

Inwestycje w farmę fotowoltaiczną poprzedzają skrupulatne obliczenia. W końcu inwestor musi mieć pewność, że jego pieniądze zostaną rozdysponowane w odpowiedni sposób. Warto dowiedzieć się, czy władze terenu, na którym ma znaleźć się farma, nie przewidują wsparcia finansowego w ramach dotacji na odnawialne źródła energii. Inwestycja w farmę fotowoltaiczną jest atrakcyjna z punktu widzenia inwestora i z roku na rok opłaca się coraz bardziej. Na zwrot z inwestycji możesz liczyć już po kilku latach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *